Zawód kosmetyczki

ZAWÓD KOSMETYCZKI
Kosmetyczka to zawód związany z usługami dla ludności, w bardzo ciekawej dziedzinie. Kosmetyka wiąże się z zachowanie urody i zdrowia. Zabieg kosmetyczny niesie ze sobą pomoc drugiemu człowiekowi. Od kosmetyczki wymagana jest szeroka wiedza z zakresu anatomii, dermatologii, fizjologii, psychologii, materiałoznawstwa, a także technik związanych pośrednio z zawodem, np. dietetyki czy podstaw gimnastyki. Bardzo ważny jest wygląd kosmetyczki, który jest odzwierciedleniem jej sposobu pracy i decyduje między innymi o dobrym samopoczuciu klientki. Najważniejsza jest higiena osobista, nieprzyjemny zapach, przetłuszczone włosy, nieświeży oddech, spocone i brudne ręce działają odpychająco w kontakcie z klientkami. Należy również zwrócić szczególną uwagę na wygląd i długość włosów. Funkcję przykładu spełnia makijaż, jeśli kosmetyczka nie ma makijażu, nasuwa się pytanie, czy jest ona sama przekonana, co do tego, co oferuje. Bardzo ważnym w zawodzie kosmetyczki jest używanie odzieży ochronnej, podejście do klienta, powitanie, sympatia, umiejętność słuchania.
O podjęciu nauki i pracy w zawodzie kosmetyczki decydują między innymi: higieniczne środowisko pracy, możliwość obcowania z ludźmi, ich pielęgnowanie i zapewnianie im dobrego samopoczucia. Istotny przy tym jest duży zakres prac specjalistyczno-praktycznych i wymagana kreatywność Zawód ten ma dość duże znaczenie medyczne, zwłaszcza, gdy dotyczy problemów ze skórą i troski o zdrowie. Praca kosmetyczki jest urozmaicona dzięki nowym osiągnięciom i trendom w modzie. By zostać kosmetyczką należy uda się do ośrodka kształcenia, który umożliwia zdobycie wiedzy a także praktyki w gabinetach kosmetycznych.
Wykwalifikowana kosmetyczka musi mieć odpowiednie wykształcenie. Uzyskany dyplom uprawnia do wykonywania zawodu kosmetyczki, czyli samodzielnej pracy z klientem, a także do udzielania porad i wskazówek oraz do świadczenia usług w zakresie widomości.
Cechy kosmetyczki:
1.Dobra znajomość anatomii i fizjologii człowieka,
2.Cierpliwość,
3.Wyrozumiałość,
4.Dyskrecja,
5.Troska o klienta,
6.Umiejętność zachowania tajemnicy zawodowej,
7.Wzbudzanie zaufania u klienta,
8.Schludność w pracy.
Do kompetencji kosmetyczki należy:
1.Wykonywanie zbiegów kosmetycznych z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, upiększającej i pielęgnacyjnej,
2.Udzielanie porad z zakresu kosmetyki i higieny ogólnej,
3.Kierowanie klientów do lekarza w sprawach trudnych do zdiagnozowania,
4.Dobra znikomość preparatów kosmetycznych,
5.Studiowanie na co dzień informacji dotyczących nowości w branży kosmetycznej,
6.Wykonywanie niektórych zabiegów fizykoterapeutycznych,
7.Obsługa lamp i aparatów koniecznych do pracy w nowoczesnym gabinecie kosmetycznym z zachowaniem zasad bhp i ppoż.,
8.Wykonywanie zabiegu manicure i pedicure,
9.Wykonywanie zabiegów na objętych programem szkolenia, a wchodzących w zakres pracy kosmetyki.Bibliografia : „Kosmetyka stosowana” Joanna Dylewska-Grzelakowska,WSIPSA Warszawa 1999
„Kosmetyka” dr Imke Peters, opracowanie merytoryczne wersji polskiej dr inż.J acek Arct, mgr inż. Katarzyna Pytkowska Warszawa 2002


Ciekawe tematy dyskusji na forum:


kontakt | Zobacz inne strony dla Kobiety:Jak dobierać suknie i bieliznę